Cuma, Haziran 14, 2024

Su Jeti Teknolojisi

SU JETİ (WATER JET) TEKNOLOJİSİ NEDİR:

SU JETİ,doğada mevcut her türlü materyalin ,doğal yapılarında her hangi bir deformasyona uğramadan kesilebildiği bir teknolojidir.Firmamızda, bilgisayar (CAD)ortamında, X-Y düzleminde çizilebilen her türlü şekli, su jeti teknolojisi ile kesmek mümkündür.

SU JETİ ile kesimde ana etken,yüksek basınçlı su dur.Özel donanımlı yüksek basınç pompası ile 4000 bar(60000psi) seviyesine ulaşan basınçlı su,kesilecek malzeme üzerinde istenilen noktadan malzemeye girer ve kesmeye başlar.Sert malzemelerin kesiminde,özel bir aşındırıcıya ihtiyaç duyulur.Bu aşındırıcı ve yüksek basınçlı su, birlikte uygulandığında,Su Jeti ile doğada mevcut ,kesilmesi mümkün olan, her türlü materyal(0.1mm den 200mm kalınlığa kadar)kesilebilir.

SU JETİ ile kesimde,kesilecek malzemenin dışarısından veya üzerindeki herhangi bir noktadan kesime başlamak mümkündür.Kesim esnasındaki malzeme kaybı,max.1.1 mm. olup,kesim yapılan iki parça arasında bırakılacak mesafe de minimum seviyededir.(1mm) Dolayısıyla bu özellik bize,diğer kesim yöntemlerine kıyasla; minimum malzemeden, maksimum parça elde etmek gibi bir avantaj sağlar.Kesim yapılacak detaylarda , radıus 0.5 mm.ye kadar her türlü ince detayı,tüm ayrıntılarıyla , +/- 0.1 mm.toleransla kesme imkanı vardır.

SU JETİ ile kesim genel anlamda soğuk bir proses olduğu için;kesilen yüzeylerde herhangi bir şekilde,ısıl etkileşim söz konusu değildir.Bu özellik ; kesilen malzemenin, herhangi bir deformasyona uğramadan ve dokusal yapısında herhangi bir bozulma oluşmadan kesilmesine imkan verir.Özellikle ; 0,3 mm ve daha aşağı kalınlıktaki metal levhaların bozulmadan kesilmesi mümkündür.Metal dışı materyallerin kesiminde; herhangi bir şekilde,yanma-erime-tozuma vb. olmaz,temiz ve sağlıklı bir kesim elde edilir.

 

SU JETİ İLE KESİMİ YAPILABİLEN MALZEMELER

  • METAL MALZEMELER:

Çelik,Paslanmaz Çelik,Titanyum,Alüminyum,Bakır.Pirinç, Kurşun,Pirinç,Bronz levhalar…

  • METAL DIŞI MALZEMELER:

Doğal ve Yapay Taşlar: Mermer,Granit,Seramik,Traverten,Fayans,Mermerit, Porselen,levhalar…

Plastik ve AkrilikTürevleri: PVC, PP,PE,Delrin(acetal), Polyamid,Kestamid, Teflon, Epoxy, Fiber, Kevlar, Kompozit, Pertinax, Pleksiglass, Polikarbon(Europleks), Dekota(Foreks), Fotoblok, Levhalar,…

Endüsriyel Malzemeler : Poliüretan,Kauçuk,Sünger,Straphor,Foamboard levhalar…

Balata,Grafit-Klingirit-Kauçuk-Kompozit ve MantarContalar,…

Cam,Lamine Cam,Quartz,..Halı,Kumaş,Deri,Suni Deri,Keçe,Kösele levhalar,…

Ahşap ve Türevi Malzemeler : Kompakt,Lamine Levha,MDF,Suntalam,Kontraplak,

Verzalit,Ahşap Levhalar,